Môžu za to kyslík, svetlo a teplo…
Ako sme už spomínali v prvej časti článku, tak na životnosť a čerstvosť kávy najviac vplývajú práve kyslík, svetlo a teplo. Poďme sa teda pozrieť bližšie, ako to naozaj je.
Kyslík – my ho potrebujeme pre život, ale káva nie.
Je jedno, či je káva zrnková, mletá alebo instantná, všetky sú náchylné na účinky kyslíka.
Pokiaľ ide o kávu, kyslík je jej veľkým nepriateľom. Pokiaľ kávu vystavujeme kyslíku, tak sa jej zlúčeniny začínajú oveľa rýchlejšie rozkladať. Každá káva je náchylná na účinky kyslíka.
Nepomletá má ale predsa len výhodu oproti pomletej. A tou výhodou je, že vonkajší obal zrna slúži ako priama ochrana pred kyslíkom.
Teplo – káva nás zohreje, ale my ju nehrejme
Teplo má za následok rýchlejší pohyb molekúl v každej potravine. Káva nie je výnimkou.
Keď sa potraviny zahrejú, pokazia sa oveľa rýchlejšie, ako keď sú v chlade. Preto sa potraviny zamrazujú. Ale môžeme zamraziť aj kávu ? O tom si povieme v inom článku.
Veľa z vás určite skladujú kávu blízko kanvice alebo kávovaru. Tomu sa treba vyhnúť, nakoľko aj tieto spotrebiče produkujú teplo. Preto sa kávu odporúča skladovať v skrinkách v chlade.

Ako teda ochrániť kávu pred vplyvmi okolia, aby bola čo najdlhšie čerstvá ?
Odpoveď je jasná – správne skladovať . Ako sme si už povedali vyššie, najlepšie je ju skladovať v neprehľadnej, dobre utesnenej nádobe, v chládku a tieni. Zle skladovaná káva môže byť čerstvá maximálne okolo troch týždňov. Ale správne uskladnená káva si môže svoju čerstvosť a chuť uchovať ešte chvíľu, aj po dátume spotreby na obale. Preto je dobré investovať do nádoby na skladovanie a nie len do kávovaru a kávy.
A pamätajte, vždy je lepšie kúpiť zrnkovú kávu a pomlieť ju tesne pred jej použitím, ako kúpiť mletú a skladovať ju doma niekoľko dní.